Малката русалка е задължителна атракция, която трябва да посетите, когато сте в Копенхаген. С право може да се каже, че високата 1.25 м бронзовата статуя, монтирана върху скала до крайбрежната алея Лангелини между брега на Йоресунд и цитаделата Кастелет, е емблемата на датската столица. Няма как да я пропуснете – композицията е в непосредствена близост до ферибота на DFDS от Осло и пристанището за по-малки круизни кораби, пък и винаги е наобиколена от тълпи туристи, които я снимат.
Сн.: Ernesto Orihuela / Pixabay
Малката дама навърши 110 години това лято. Карл Якобсен, син на основателя на бирата Carlsberg, е силно впечатлен от балета „Малката русалка” на Ханс Бек и Фини Енрике. Представлението е по прочутата приказка на Ханс Кристиан Андерсен, написана през 1837 г., която разказва тъжната история на морската принцеса, спасила красив принц по време на буря. Влюбеното момиче се отказва от гласа си в замяна на два крака и има само три дни, за да накара принцът да я обикне. В случай че не успее, ще се превърне в морска пяна. Царският син е пленен от красотата на момичето, но не я разпознава, тъй като помни само магичния глас на спасителката си. И се жени за друга, а малката русалка се хвърля от скала и се превръща в морска пяна. Трогнат от историята за трагичната любов, филантропът Якобсен поръчва на датския скулптор Едвард Ериксен бронзовата композиция през 1909 г. и моли примата Елън Прайс де План да му позира. Тя обаче отказва и модел става съпругата на твореца Елин Ериксен. След четири години, на 23 август, скулптурата вече краси пристанището на Копенхаген като част от инициативата за украсяване на паркове и обществени зони с класически и исторически фигури.
Сн.: Личен архив
Копие вместо оригинала днес стои на скалата – въпреки че показва любим детски герой, скулптурата неколкократно става жертва на вандализъм, дори е била обезглавена през 1964 г. от художници от ситуационисткото движение по време на протест. През 1998 г. главата отново е премахната и върната от анонимен гражданин в местна телевизионна станция. Миналата година, ден след като датският национален отбор по футбол за мъже се класира за Световното първенство в Катар, скулптурата стана мишена на протестиращи срещу човешките права, които ѝ сложиха шапка и плакат, който гласеше: „15 000 мъртви в Катар, ура за Световната купа“ на датски. Докато властите в Копенхаген обмислят дали да не преместят скулптурата навътре в пристанището, за да я предпазят от вандализъм и протести, наследниците на Едвард Ериксен пазят оригинала на тайно място. Композицията в датската столица е единственото копие в реален размер – такава е последната воля на Ериксен: всички копия да са с по-малки размери.
Филмите на Дисни за Ариел, дъщерята на цар Тритон, направиха популярна по света приказката на датския писател и добавиха още към славата на статуята в Копенхаген. Редица градове в света могат да се похвалят с нейни реплики, изработени с разрешението на наследниците на Ериксен.
Те се намират в:
- Столицата на Бразилия, щаб на ВМС
- Китай, Шенжен, прозорец към света
- Дания, Копенхаген, пивоварни Carlsberg
- Дания, Копенхаген, Тиволи Гардънс
- Япония, Йокохама
- Румъния, Пиетра Нямц
- Южна Корея, Сеул
- Парк „Европа” в Мадрид, Испания
- Вирджински острови, Сейнт Томас, Шарлот Амали
- САЩ, Калифорния, Глендейл
- САЩ, Калифорния, Солванг
- САЩ, Кънектикът, Гринуич
- САЩ, Айова, Кимбалтън
- САЩ, Мичиган, Грийнвил
- САЩ, Юта, Солт Лейк Сити, Международни градини на мира
… и може да ги посетите с програмите на Аполо.