Галатапорт в Истанбул е впечатляващ мегапроект, който пренася градското развитие и круизния туризъм в Турция на ново ниво. Разпростирайки се на 400 000 кв. м по протежение на Босфора в историческия квартал Каракьой, мащабното преустройство на стойност $1,7 милиарда интегрира круизен терминал от световна класа, търговски обекти и заведения за хранене, културни места и устойчива инфраструктура. Нещо повече, превръща ги в динамична, много цветна, но хомогенна крайбрежна дестинация.

Източник: iStock
Открит през 2021 г., Галатапорт връща към живота недостъпен преди това участък от бреговата линия на Истанбул, свързвайки отново града с морското му наследство. В центъра му стои първият в света подземен круизен терминал, заемащ площ от 29 000 кв. м.
Съоръжението може да поеме до 3 големи кораба едновременно и да обслужва 15 000 пътници дневно. Има капацитет за съхранение на 15 хиляди куфара, 5 рампи и 1200-метров конвейер. Този иновативен дизайн включва хидравлична система за люкове, която създава временна митническа зона по време на пристигане на кораби.
Това позволява крайбрежната алея да остане отворена за обществеността, когато няма акостирали кораби.

Източник: Galataport
Икономическа роля
През 2024 година пристанището посрещна 164 круизни кораба и 400 000 пътници. Гледайки напред, пристанището очаква 37% увеличение на пристигащите кораби и 46% увеличение на броя на пътниците през 2025 година, с което да достигне приблизително 585 000 посетители.
Нещо повече, Галатапорт въведе зимен круизен туризъм в Истанбул, като бе домакин на MSC Sinfonia всяка сряда до април, предлагайки на пътниците уникална възможност да усетят духа на Истанбул извън сезона.
Стратегическите партньорства на пристанището с Turkish Airlines и летището в Истанбул допълнително укрепват позицията му в сектора на круизния туризъм, улеснявайки безпроблемното пътуване за международни посетители.

Източник: iStock
Устойчивост и рентабилност
Galataport получи сертификат LEED Platinum, надминавайки златната си цел и превръщайки се в най-големия такъв сертифициран проект в Турция и втория по големина в Европа. Разработката включва устойчиви характеристики като хидротермално охлаждане с морска вода, енергийно ефективни ОВК системи и екологични строителни практики.
Мерките за защита на морския живот включват мониторинг на инвазивни видове, тестване на качеството на морската вода и предотвратяване на замърсяването на морето чрез усъвършенствани услуги за маслена бариера.
Освен ролята си на круизен терминал, проектът служи като оживен културен и търговски център. Комплексът включва 250 търговски единици, хотел Peninsula със 177 стаи и Истанбулския музей на модерното изкуство, проектиран от известния архитект Ренцо Пиано.

Източник: iStock
Районът също така разполага с обществен площад, културни събития и разнообразие от заведения за хранене, съчетаващи модерни удобства с богатия исторически фон на Истанбул.
Перспективи
Революционният подход на Galataport получи международно признание, спечелвайки наградата "Пристанище на годината" на наградите Seatrade Cruise Awards за 2022 г. и наградата "Най-добър нов проект за развитие" на международните награди MAPIC за 2023 г.
Разбира се, амбициите са големи и в бъдеще се очаква пристанището да посреща 25 милиона посетители годишно. В това число влизат и 7 милиона международни гости, от които 1,5 милиона пътници и екипаж на круизни кораби.